Rozpočet:

Pro 6-8 osob: 10-12 malých makovek (loupáčků) a 750 ml teplého mléka se špetkou soli na namáčení.

Náplň: 500 g měkkého tvarohu, 150 ml mléka, 1 balíček vanilkového cukru, 2 mírně navršené lžíce moučkového cukru, 2 žloutky, špetka soli.

6 středně velkých jablek, 1 balíček skořicového cukru.

Ostatní: Máslo na vymazání a strouhanka na vysypání větší dortové formy.

Zálivka z trochy mléka a 2 žloutků, 2-3 lžíce rozpuštěného másla a sníh ze 4 bílků, špetky soli a 2 lžic krupicového cukru.

Postup:

Na dno velké dortové formy (průměr 26 cm) zavřeme papír na pečení, celý vnitřek vymažeme máslem, vysypeme strouhankou a uložíme formu do chladničky.

Makovky nakrájíme na plátky silné asi 20 mm, rožky odkrojíme (a sníme). V míse ušleháme žloutky s tvarohem, solí, mlékem a moučkovým i vanilkovým cukrem na řidší hmotu. Mléko zahřejeme a rozpustíme v něm sůl. Jablka oloupeme, rozkrájíme, zbavíme jádřinců a nakrájíme na menší kousky. Plátky makovek postupně namáčíme do mléka, vymačkáme a rozložíme těsně vedle sebe na dno připravené dortové formy. Rozetřeme na ně polovinu tvarohového krému, poklademe je polovinou jablek a posypeme polovinou skořicového cukru. Postup ještě jednou opakujeme a potom nahoru rozložíme namočené makovky a přelijeme je troškou mléka s rozšlehanými žloutky. Nakonec povrch pokapeme rozpuštěným máslem. Žemlovku pečeme v troubě vyhřáté na 180°C po dobu 50 minut. Z bílků a špetky soli ušleháme pevný sníh a zašleháme do něj krupicový cukr. Sníh navršíme na upečenou žemlovku a necháme v troubě zezlátnout. Hotovou žemlovku necháme trochu zchladnout ve formě, pak ji přendáme i s papírem na rovný talíř, papír opatrně vytáhneme a žemlovku nakrájíme na 6-8 porcí podle počtu a hladu strávníků.