Jablečná žemlovka s ořechy a povidly

Rozpočet:

Pro 4-5 osob: 10 starších rohlíků, 750 ml horkého mléka, 6 velkých jablek, rozvar z 200 g švestkových povidel, 1 balíčku skořicového cukru, 50 ml vody a 50 ml rumu, 100 g strouhaných vlašských ořechů, 100 g nadrobno posekaných rozinek, 1 balíček vanilkového cukru.

Ostatní: Máslo na vymazání a strouhané ořechy na vysypání formy, 100 ml mléka, 3 žloutky a špetka soli na zalití, rozpuštěné máslo na pokapání, 3 bílky, špetka soli, 1 balíček vanilkového cukru, 1 rovná lžíce moučkového cukru, 2 lžíce strouhaných vlašských ořechů.

Postup:

Z rohlíků nejdříve odkrojíme rožky, pak je nakrájíme na kolečka, vložíme do mísy a přelijeme horkým mlékem. Necháme dobře nasáknout. Vyšší formu nebo zapékací mísu vymažeme máslem a vysypeme strouhanými ořechy. Do kastrolku dáme povidla se skořicovým cukrem, vodou a rumem, dobře promícháme a povaříme. Jablka oloupeme a nahrubo nastrouháme. Z rohlíků vymačkáme přebytečné mléko, třetinu z nich rozložíme na dno formy a posypeme je polovinou strouhaných ořechů. Dále přijde polovina zchladlých povidel, polovina jablek, rozinek a vanilkového cukru. Následuje další vrstva rohlíků a ostatní suroviny ve stejném pořadí jako předtím. Nahoru rozložíme zbytek rohlíků. Ve studeném mléku rozšleháme žloutky a špetku soli, směsí zalijeme žemlovku, povrch pokapeme rozpuštěným máslem a dáme péci do vyhřáté trouby. Zapékáme při 150°C asi 30 minut, potom teplotu zvýšíme na 180°C a pečeme ještě 20 minut dočervena. Z bílků a špetky soli ušleháme tuhý sníh, zašleháme do něj vanilkový cukr a vmícháme moučkový cukr. Sníh navršíme na upečenou žemlovku, posypeme ho strouhanými ořechy a necháme v troubě dozlatova zapéci.