Ruské bliny nasladko

Rozpočet:

Pro 3-4 osoby – těsto: 225 g žitné mouky, 75 g hladké pšeničné mouky, 150 g vařených strouhaných brambor (2 středně velké), 3 žloutky, 225 g černého piva (asi 250 ml), 15 g čerstvého droždí, 300 ml vody, 1 rovná lžička soli, 6 lžic rozpuštěného másla, sníh ze 3 bílků.

Ostatní: Olej na smažení, směs moučkového a vanilkového cukru na obalení, čerstvé nebo mražené ovoce (použila jsem rozmačkané mražené jahody, proslazený mražený červený rybíz a čerstvý banán) a zakysaná smetana.

Postup:

Brambory uvaříme ve slupce, necháme je trochu zchladnout, oloupeme a najemno nastrouháme do mísy. Přidáme rozdrobené droždí, vlažné pivo a vlažnou vodu a dobře prošleháme. Potom přidáme sůl a po částech prosátou žitnou i pšeničnou mouku. Umícháme hustší hladké těsto, mísu přikryjeme utěrkou a necháme těsto na teplém místě dvě hodiny odpočinout. Zhruba po hodině znovu promícháme. Po dvou hodinách vmícháme do těsta žloutky, teplé máslo a nakonec tuhý sníh z bílků. Bliny smažíme na lívanečníku s kapkou oleje při střední teplotě po obou stranách dozlatova. Podáváme teplé s ovocem a zakysanou smetanou.

Poznámka:

V první chvíli je chuť dost nezvyklá, ale druhý lívanec už chutná velice dobře. Nám chutnaly bliny víc zastudena.

Zdroj:

Časopis „Chuť a styl” 12/2013 – mírně upraveno.