Bramborové lívance smažené na sádle

Rozpočet:

Pro 5-6 osob: 750 ml mléka, 350 g strouhaných vařených brambor, 2 žloutky, půl lžičky soli, 550-600 g polohrubé mouky (podle potřeby přidáme mouku nebo mléko), 1 balíček sušeného droždí, 3 lžíce rumu, sníh ze 2 bílků, špetky soli a 1 balíčku vanilkového cukru.

Pomazánka ze švestkových povidel: 300 g povidel, 2 balíčky vanilkového cukru, půl lžičky mleté skořice, 2 lžíce rumu.

Tvarohová šlehačka: 250 ml smetany ke šlehání, 250 g tvarohu z vaničky, 1 balíček vanilkového cukru a podle chuti moučkový cukr.

Ostatní: Sádlo na smažení, skořicový cukr na posypání.

Postup:

Brambory napolo uvaříme ve slupce, necháme je trochu zchladnout, oloupeme a najemno nastrouháme. Mléko nalijeme do hrnce, rozšleháme v něm žloutky, přidáme sůl a mírně ohřejeme. Hrnec odstavíme, do mléka vsypeme nastrouhané brambory a droždí, přidáme rum a za stálého míchání přisypáváme mouku. Nakonec opatrně zapracujeme tuhý sníh z bílků a umícháme řidší těsto. Hrnec přikryjeme utěrkou a těsto necháme vykynout.

Mezitím si připravíme pomazánku. Do rendlíku dáme švestková povidla s cukrem a skořicí, rozvaříme je, odstavíme, přidáme rum a za občasného míchání necháme vychladnout.

Z vykynutého těsta pak smažíme na sádle po obou stranách dočervena lívance. Usmažené, mírně zchladlé, lívance potřeme povidlovou pomazánkou, na ni dáme kopeček tvarohové šlehačky a posypeme skořicovým cukrem.

Tvarohovou šlehačku připravíme těsně před podáváním. Smetanu ušleháme dotuha s vanilkovým cukrem, zašleháme tvaroh a podle chuti přisladíme moučkovým cukrem.

Obměna:

Lívance můžeme potřít libovolnou marmeládou nebo třeba nutellou.

Poznámka:

Z uvedeného množství jsem usmažila 40 lívanců.