Švestkové knedlíky sypané mákem

Rozpočet:

Pro 5-6 osob: 750 g (3 kostky) měkkého tvarohu, 3 žloutky, 750 g polohrubé mouky, 1 rovná lžička soli, 270 ml mléka, 150 g másla.

Čerstvé švestky a krupicový cukr na přislazení, mletý mák, moučkový cukr a mletá skořice na posypání knedlíků a rozpuštěné máslo na pokropení.

Ostatní: Mouka na vál a mírně osolená voda na uvaření knedlíků.

Postup:

Švestky omyjeme, osušíme, do poloviny nakrojíme a vypeckujeme. Máslo rozpustíme a necháme zchladnout.

Do mísy vložíme tvaroh, sůl a žloutky a všechno dobře promícháme. Potom slabým pramínkem přiléváme za stálého míchání nebo šlehání rozpuštěné zchladlé máslo, dále mléko a směs vyšleháme do husté pěny. (Použila jsem robot.)

Na vál prosejeme mouku, uprostřed uděláme široký důlek a vyklopíme do něj tvarohovou hmotu. Těsto zpracováváme nejdřív nožem a potom rukama Vypracované měkké těsto pak rozdělíme na čtvrtiny, z každé utvoříme váleček a ten nakrájíme na deset stejných dílků. Nakrájené kousky těsta rozložíme na pomoučněný vál, zploštíme je a zabalíme do nich švestky. Pokud jsou švestky kyselejší, můžeme je přisladit krupicovým cukrem, který vsypeme dovnitř místo pecky. Knedlíky vložíme do většího hrnce s mírně osolenou vařící vodou, vodu přivedeme znovu k varu, a jakmile knedlíky vyplavou na hladinu, vaříme ještě asi 5 minut. Uvařené knedlíky přendáme na talíř nebo misku, posypeme mletým mákem, moučkovým cukrem a skořicí a pokropíme rozpuštěným máslem.