Tvarohovo toustové ovocné knedlíky

Rozpočet:

Pro 4-5 osob – těsto: 500 g měkkého tvarohu, 5 krajíčků bílého toustového chleba, 150 ml mléka, 3 žloutky, 450-500 g polohrubé mouky, půl lžičky soli.

Čerstvé nebo mražené meruňky a jahody (popř. jiné vhodné ovoce), mouka na vál a podle potřeby krupicový cukr na přislazení ovoce. Mírně osolená voda na uvaření knedlíků.

Dokončení: Směs na másle (asi 50 g másla) osmažené strouhané housky a strouhaných vlašských ořechů (2:1), moučkový cukr a rozpuštěné máslo.

Postup:

Z toustového chleba odkrojíme kůrky, střídky nakrájíme na kostičky, pokapeme je horkým mlékem a necháme nasáknout.

Na másle osmažíme směs strouhanky a strouhaných vlašských ořechů.

Na vál prosejeme mouku, uprostřed uděláme důlek a po obvodu rozdělíme kousky tvarohu. Do důlku vložíme nasáklý toustový chléb, sůl a žloutky. Vypracujeme měkké nelepivé těsto, nejprve nožem a potom rukama. Z těsta pak utvoříme silnější válečky, nakrájíme je na plátky a rozválíme je nebo zploštíme dlaní. Do těsta pak zabalíme ovoce. Pokud je kyselejší, můžeme přidat trošku krupicového cukru. Knedlíky vložíme do většího hrnce s mírně osolenou vařící vodou, přivedeme k varu, a jakmile knedlíky vyplavou na hladinu, vaříme ještě asi 5 minut. Uvařené knedlíky přendáme na talíř nebo misku, a posypeme osmaženou strouhankou s ořechy a moučkovým cukrem a pokapeme rozpuštěným máslem.