Jablíčka v županu

Rozpočet:

1 balení listového těsta (500 g), asi 15 malých jablek, rozšlehané vejce na potření, 15 půlek vlašských ořechů, moučkový cukr.

Nádivka: 50 g posekaných rozinek namočených ve dvou lžících rumu, 50 g strouhaných a 50 g krájených vlašských ořechů, 2 lžíce rybízové marmelády, půl lžičky mleté skořice, 1 balíček vanilkového cukru a 1 lžíce moučkového cukru.

Postup: 

Na nádivku vypereme rozinky, posekáme je a zalijeme rumem, necháme chvíli rozležet a pak přimícháme moučkový a vanilkový cukr, marmeládu a ostatní suroviny. Dobře promícháme a podle potřeby zahustíme strouhanými ořechy. Jablka zbavíme jádřinců a oloupeme je. Listové těsto rozválíme, nakrájíme z něj čtverce a na jejich střed položíme ještě čtvereček těsta pod jablko. Jablíčka rozložíme na čtverce, naplníme je připravenou nádivkou a přetáhneme rohy těsta nahoru. Potíráme rozšlehaným vejcem. Na spoj přilepíme půlku vlašského ořechu. Celý povrch „županů” pak potřeme rozšlehaným vejcem. Pečeme na plechu s papírem na pečení v troubě vyhřáté na 220°C. Po vložení plechu teplotu zmírníme na 200°C a pečeme po dobu asi 15 minut dočervena. Zhruba 5 minut před koncem pečení jablka ještě jednou potřeme vejcem a plech otočíme, aby byla rovnoměrně upečená. Jablka v županu podáváme ještě teplá, posypaná moučkovým cukrem.