Dukátové buchtičky s krémem

Rozpočet:

Velká koláčová forma (asi pro 3 osoby): 250 g hrubé mouky, 40 g rozpuštěného másla, 2 žloutky, 30 g moučkového cukru, sůl, citrónová kůra, 1 balíček vanilkového cukru, kvásek z 20 g droždí, 200 ml smetany, 50 g zlatých rozinek.

Vanilkový krém: 200 ml smetany, 50 g moučkového cukru, 1 balíček vanilkového cukru, 3 žloutky, 10 g másla, 2 lžíce rumu nebo pomerančové šťávy.

Rozpuštěné máslo na vymazání formy a potírání buchtiček, moučkový cukr na posypání a smetana ke šlehání nebo bílkový sníh (nemusí být).

Postup:

Na krém šleháme všechny suroviny, kromě rumu nebo pomerančové šťávy, nad párou do zhoustnutí. Odstavíme a po troškách vmícháme rum nebo šťávu.

Do mísy prosejeme hrubou mouku, uprostřed uděláme důlek a vlijeme do něj droždí rozmíchané se lžičkou cukru, moukou a vlažnou smetanou. Necháme droždí vzejít, pak přidáme žloutky rozšlehané ve vlažné smetaně s moučkovým a vanilkovým cukrem, sůl, rozpuštěné vlažné máslo a citrónovou kůru. Vypracujeme řidší těsto, poprášíme je moukou a přikryjeme utěrkou. Necháme těsto vykynout a zapracujeme do něj rozinky. Lžičkou pak z těsta odebíráme malé kousky, klademe je do vymazané koláčové formy a potíráme rozpuštěným máslem, aby se při pečení neslepily. Buchtičky rovnáme těsně vedle sebe. Necháme ještě chvíli kynout a pečeme dorůžova v troubě vyhřáté na 180°C po dobu 5-7 minut. Teplotu zmírníme na 150°C a pečeme ještě asi 15 minut dočervena. Upečené horké buchtičky poprášíme moučkovým cukrem, necháme trochu zchladnout, rozdělíme je na talíře, přelijeme vanilkovou omáčkou a případně ještě ozdobíme dotuha ušlehanou smetanou nebo sněhem z bílků.