Kynuté meruňkové knedlíky

Rozpočet:

Pro 5-6 osob: 500 g hrubé mouky, 2 žloutky, 200 ml mléka, půl lžičky soli, 20 g másla, kvásek z 20 g droždí a půl lžičky moučkového cukru, čerstvé meruňky. Mouka na vál a podle potřeby krupicový cukr na přislazení meruněk.

Máslo na přelití a směs strouhané housky a strouhaných vlašských ořechů (1:1), moučkový cukr a lžička mleté skořice na posypání.

Postup:

Meruňky omyjeme, osušíme, nakrojíme a vypeckujeme. Pokud jsou kyselejší, přisladíme je krupicovým cukrem. Připravíme si kvásek z droždí, moučkového cukru, vlažného mléka a trochy mouky. Máslo rozpustíme a necháme zchladnout, žloutky rozkvedláme ve vlažném mléku.

Do mísy prosejeme mouku, uprostřed uděláme důlek a nalijeme do něj kvásek. Jakmile kvásek vzejde, přidáme sůl a ostatní suroviny, vypracujeme tužší těsto a pod utěrkou je necháme vykynout. Vykynuté těsto pak vyklopíme na vál, znovu propracujeme, rozválíme na sílu asi 1,5 cm a sklenkou vykrájíme kolečka, do kterých zabalíme připravené meruňky. Knedlíky necháme ještě chvíli kynout, pak je vložíme do většího hrnce s mírně osolenou vařící vodou a vaříme 6-8 minut. Asi v polovině této doby knedlíky obrátíme (pokud se nám to podaří). Uvařené knedlíky přendáme na talíř nebo mísu, přelijeme rozpuštěným máslem a posypeme strouhankou s ořechy, moučkovým cukrem a troškou skořice.