Rozpočet:

Těsto: 6 vajec, 6 mírně navršených lžic krupicového cukru, 5 vrchovatých lžic hladké mouky, 1 vrchovatá lžíce kakaa, špetka prášku do pečiva, 3 lžíce oleje.

Náplň: 1 kelímek 31%ní a 1 kelímek 40% smetany ke šlehání, 1 ztužovač, 1 balíček vanilkového cukru, 150 g marcipánu.

Ostatní: Lžíce kakaa na posypání hotové rolády.

Postup:

Mouku smícháme s kakaem a práškem do pečiva a prosejeme. Celá vejce a cukr ušleháme ručním elektrickým šlehačem (stupeň č. 3) do husté světlé pěny. Po částech pak zašleháme (stupeň č. 1) nebo ručně vmícháme sypkou směs a nakonec olej. Těsto rozetřeme na plech vyložený papírem na pečení a při teplotě 180°C pečeme po dobu 12 minut. Horký piškot přetáhneme i s papírem na kuchyňskou mřížku a necháme vychladnout.

Na náplň ušleháme obě smetany s vanilkovým cukrem a ztužovačem a zašleháme tři čtvrtiny jemně nastrouhaného marcipánu. Zbytek marcipánu odložíme na zdobení. O trochu více než polovinu náplně pak rozetřeme na zchladlý piškotový plát, svineme roládu, pevně ji zatočíme do alobalu a uložíme na několik hodin do chladničky. Ztuhlou roládu potřeme zbylým krémem, poprášíme kakaem a ozdobíme marcipánovými kuličkami, které ještě lehce poprášíme kakaem.

Poznámka:

Pokud není roláda určena i pro děti, je dobré přidat do náplně trochu rumu nebo mandlového likéru.