Rozpočet:

Těsto: 250 g měkkého tvarohu z alobalu, 125 g změklého másla, 3 žloutky, 100 g moučkového cukru, 3 přezrálé banány, 1 rovná lžička citrónové pasty (nebo kůry), 250 g polohrubé mouky, třetina balíčku prášku do pečiva, 3 bílky, špetka soli, 1 balíček vanilkového cukru.

Ostatní: Tuk na vymazání a strouhanka na vysypání koláčové formy, libovolné čerstvé ovoce, máslová drobenka (70 g másla, 70 g krupicového cukru, 70 g hrubé mouky) a moučkový cukr na posypání upečeného koláče.

Postup:

Nejprve si připravíme máslovou drobenku a různé druhy ovoce (použila jsem švestky, nektarinky a hroznové víno). Ovoce očistíme, vypeckujeme a nakrájíme na dílky. Hrozny zůstanou vcelku.

Do mísy dáme tvaroh, změklé máslo, banány nakrájené na špalíčky, žloutky, citrónovou pastu a moučkový cukr a ručním elektrickým šlehačem všechno důkladně rozšleháme. Z bílků a špetky soli ušleháme tuhý sníh, zašleháme do něj vanilkový cukr a spolu s prosátou moukou a práškem do pečiva vmícháme do tvarohové hmoty. Umícháme hustší těsto, které rozetřeme do připravené koláčové formy, urovnáme povrch a hustě jej poklademe ovocem a posypeme drobenkou. Koláč pečeme při teplotě 170°C po dobu 40-45 minut. Upečený zchladlý koláč pocukrujeme a nakrájíme.