Valentýnský bílkový chlebíček s oříšky

Rozpočet:

Tmavé těsto: 5 vajec, špetka soli, 150 g krupicového cukru, 1 balíček vanilkového cukru, 3 lžíce horké vody, 130 g hladké mouky, půl lžičky prášku do pečiva, 20 g kakaa, 100 g strouhaných lískových oříšků.

Bílkové těsto: 10 bílků, špetka soli, 300 g krupicového cukru, 1 balíček vanilkového cukru, 200 g polohrubé mouky, 100 g strouhaných lískových oříšků, 100 g rozpuštěného másla.

Poleva: 200 g čokolády na vaření, 100 g hořké čokolády, podle chuti čokoládový likér (asi 100 ml).

Ostatní: Máslo na vymazání plechu a forem a strouhané oříšky na vysypání chlebíčkových forem, rum, nakrájené lískové oříšky na posypání, 150 ml smetany ke šlehání, 1 balíček ztužovače a 1 balíček vanilkového cukru.

Postup:

Prosátou hladkou mouku promícháme s prosátým kakaem, strouhanými oříšky a kypřícím práškem.

Celá vejce ušleháme s krupicovým a vanilkovým cukrem, solí a horkou vodou ručním elektrickým šlehačem do husté světlé pěny. Po částech vmícháme sypkou směs a těsto rozetřeme na menší plech vyložený pomaštěným papírem na pečení. Pečeme při 160°C po dobu 20 minut. Upečený piškot přendáme i s papírem na kuchyňskou mřížku a necháme vychladnout. Vychladlý piškot postříkáme rumem a vykrájíme z něj středně velkou formičkou srdíčka.

Dvě chlebíčkové formy vymažeme máslem a vysypeme strouhanými lískovými oříšky.

Z bílků, špetky soli, krupicového a vanilkového cukru ušleháme ručním elektrickým šlehačem tuhý sníh a po částech do něj přimícháme prosátou polohrubou mouku s lískovými oříšky a rozpuštěné zchladlé máslo. Na dno obou forem rozetřeme trochu bílkového těsta a na střed vyskládáme těsně vedle sebe srdíčka špičkou nahoru. Zakryjeme je zbylým bílkovým těstem a vložíme formy do trouby vyhřáté na 170°C. Pečeme po dobu 20 minut dorůžova. Upečené chlebíčky necháme chvíli vydýchat ve formě a pak je překlopíme na kuchyňskou mřížku. Po vychladnutí je uložíme asi na hodinu do ledničky a připravíme si polevu. Do misky nalámeme obě čokolády a rozpustíme je nad párou. Odstavíme, vmícháme likér a rozetřeme polevu na vychlazené chlebíčky. Střed posypeme krájenými oříšky a nakonec chlebíčky ozdobíme šlehačkou.