Alenčin závin s pudinkovými jablky

Rozpočet:

Dva záviny: 1 balíček (400 g) listového těsta.

Náplň: 400 g oloupaných nastrouhaných jablek, 2-3 lžíce tmavého třtinového cukru, 1 balíček vanilkového cukru, půl lžičky mleté skořice, 100 g opraných nasekaných rozinek, 1 balíček vanilkového pudinku, 100 ml vody, 2 lžíce citrónové šťávy.

Ostatní: 6 vrchovatých lžic nastrouhaných vlašských ořechů, 12 cukrářských piškotů, rum, rozšlehané vejce na potření, půlky vlašských ořechů na ozdobení a moučkový cukr na posypání upečených závinů.

Postup:

Strouhané ořechy opražíme na suché pánvi a necháme je vychladnout. Nastrouhaná jablka dáme do kastrolku, přidáme třtinový i vanilkový cukr, rozinky a skořici, směs promícháme a podusíme. Pudinkový prášek rozmícháme ve vodě, vlijeme do jablečné hmoty a povaříme do zhoustnutí. Odstavíme, přidáme citrónovou šťávu a necháme vychladnout.

Těsto rozdělíme na poloviny a z každé vyválíme obdélníkový plát. Střední část obou plátů těsta posypeme polovinou opražených ořechů, na ně rozetřeme polovinu jablečné náplně a poklademe je polovinou piškotů, které postříkáme rumem. Svineme záviny (foto č. 6), přendáme je na plech vyložený papírem na pečení, potřeme rozšlehaným vejcem a na spoj položíme půlky ořechů (foto č. 7). Troubu vyhřejeme na 220°C, vložíme plech se záviny a teplotu snížíme na 200°C. Pečeme po dobu 25-30 minut dočervena. Upečené zchladlé záviny posypeme moučkovým cukrem a nakrájíme.

Zdroj:

Stránky altaracook – mírně upraveno.