Jablečný koláč s mandlemi a medem

Rozpočet:

Těsto: 250 g hladké mouky, 100 g másla, 1 rovná lžička citrónové kůry, špetka soli, 100 g moučkového cukru, 3 žloutky, 3 lžíce mléka.

Zálivka: 3 žloutky, 1 balíček vanilkového cukru, 2 vrchovaté lžíce zakysané smetany, 1 vrchovatá lžíce kukuřičné škrobové moučky, půl lžičky mleté skořice, 1 mírně navršená lžíce moučkového cukru, 1-2 lžíce rumu.

Mandlová hmota: 70 g másla, 70 g moučkového cukru, 2 lžíce mléka, 1 lžíce medu, 100 g sekaných oloupaných mandlí, 100 g nadrobno nakrájené kandované citrusové kůry.

Ostatní: Olej ve spreji na vystříkání a polohrubá mouka na vysypání koláčové formy, mouka na vál, 2 lžíce rybízové marmelády, asi 7 menších jablek, šťáva z 1 citronu a moučkový cukr na posypání upečeného koláče.

Postup:

Koláčovou formu vystříkáme olejem ve spreji, vysypeme moukou a uložíme do chladna.

Na vál prosejeme hladkou mouku a moučkový cukr, uprostřed uděláme důlek, do kterého vložíme 3 žloutky, po obvodu rozložíme ztuhlé máslo nakrájené na slabší plátky, přidáme mléko a sůl a vypracujeme měkké těsto, nejdříve nožem a potom rukama. Těsto zabalíme do fólie a uložíme do chladničky.

Na mandlovou hmotu vložíme do rendlíku všechny uvedené suroviny, přivedeme je k varu a několik minut povaříme. Vzniklou hmotu necháme za občasného promíchání vychladnout.

Na zálivku dáme uvedené suroviny do misky a dobře je metličkou prošleháme.

Jablka oloupeme, nakrájíme na čtvrtiny, zbavíme je jádřinců, na vypouklé straně několikrát podélně nařízneme a potřeme citrónovou šťávou.

Odpočaté těsto rozválíme na 3 mm silný kruhový plát, zarovnáme rádlem na potřebnou velikost, přeneseme do připravené koláčové formy, opatrně vytlačíme rukama vzduch a potřeme rybízovou marmeládou. Odříznuté těsto odložíme. Po celé ploše koláčové formy rozložíme naříznutá jablka a přelijeme je asi třemi čtvrtinami zálivky. Do všech mezer mezi jablky pak dáme trochu mandlové hmoty. Z odloženého těsta vyválíme dva dlouhé slabší válečky, spleteme je do copu a položíme kolem koláče. Těsto potřeme zbytkem zálivky. Koláč pečeme v troubě vyhřáté na 175°C po dobu 40 minut. Upečený koláč necháme zchladnout ve formě, pak jej pocukrujeme a nakrájíme.

Zdroj:

Časopis Katka 9/2005 – upraveno

Poznámka:

Koláč je trochu náročnější na přípravu, ale výsledek stojí za to!