Mramorový šlehačkový koláč s mirabelkami

Rozpočet:

Těsto: 3 žloutky, 150 g moučkového cukru, 250 ml smetany ke šlehání, 210 g polohrubé mouky, špetka soli, půl lžičky prášku do pečiva, 1 vrchovatá lžíce kakaa se lžičkou moučkového cukru a troškou mléka na rozmíchání.

Ostatní: Tuk na vymazání a strouhanka na vysypání koláčové formy, mirabelky a moučkový cukr na posypání upečeného koláče.

Postup:

Koláčovou formu vymažeme rozpuštěným tukem, vysypeme strouhankou a uložíme do chladničky.

Mirabelky omyjeme, osušíme, do poloviny rozkrojíme a vypeckujeme. Prosátou mouku promícháme s práškem do pečiva. Žloutky našleháme s moučkovým cukrem, solí a smetanou do řídké pěny a po částech vmícháme mouku s práškem do pečiva. Třetinu těsta oddělíme a přidáme do něj kakao rozmíchané s cukrem a mlékem. Světlé těsto rozetřeme do připravené koláčové formy, lžící na ně rozdělíme těsto s kakaem a spirálovitě je projedeme špejlí. Potom celou plochu poklademe mirabelkami. Koláč pečeme při teplotě 160°C po dobu 40 minut, posledních 3-5 minut jenom shora, aby koláč zrůžověl. Upečený koláč necháme zchladnout ve formě, pak jej přendáme na rovný velký talíř a přes šablonu pocukrujeme.