Vrstvená bábovka se švestkami

Rozpočet:

Těsto: 250 g polohrubé mouky, 130 g krupicového cukru, 1 balíček vanilkového cukru, 100 g rozpuštěného másla nebo Hery, 150 ml mléka, 100 ml podmáslí, 2 rovné lžičky prášku do pečiva, špetka soli, 1 vrchovatá lžička citrónové kůry.

Tvarohová náplň: 250 g tvarohu z vaničky, 50 ml podmáslí, 1 balíček vanilkového pudinku, 1 balíček vanilkového cukru a podle chuti moučkový cukr.

Maková náplň: 150 g mletého máku, 1 balíček vanilkového cukru, půl lžičky mleté skořice, 100 ml rumu, 1 lžíce polohrubé mouky, špetka prášku do pečiva a podle chuti moučkový cukr.

Ostatní: Tuk na vymazání a strouhanka na vysypání formy, několik čerstvých švestek (nebo jiných peckovin) a moučkový cukr na posypání upečené bábovky.

Postup:

Formu na bábovku vytřeme rozpuštěným tukem, vysypeme strouhankou a uložíme do chladničky.

Připravíme si tvarohovou a makovou náplň důkladným promícháním uvedených surovin. Švestky omyjeme, osušíme, rozpůlíme a vypeckujeme.

Vejce vyšleháme s krupicovým a vanilkovým cukrem, solí a rozpuštěným zchladlým máslem (nebo Herou) do pěny. Přimícháme citrónovou kůru a po částech prosátou mouku s práškem do pečiva, mléko a podmáslí. Umícháme polotekuté těsto a méně než polovinu (asi 2/5) rozetřeme na dno bábovkové formy. Na těsto rozložíme rozpůlené švestky a překryjeme je polovinou tvarohové náplně. Na ni rozetřeme všechnu makovou náplň, následuje druhá polovina tvarohové náplně, další švestky a nakonec zbytek těsta. Bábovku pečeme při teplotě 150-160°C po dobu 60-70 minut. Upečenou bábovku (přesvědčíme se vpíchnutím špejle) necháme stát několik minut ve formě, pak ji překlopíme na kuchyňskou mřížku a po vychladnutí pocukrujeme.