Křehký jablečný závin

Rozpočet:

Těsto: 200 g hladké mouky, 200 g polohrubé mouky, 100 g krupicového cukru, 3 vejce, špetka soli, 250 g Hery, 1 rovná lžička citrónové kůry, 1 balíček prášku do pečiva, 2-3 lžíce rumu.

Náplň: 8 vrchovatých lžic nasucho opražené strouhanky, 8 větších jablek, 2 balíčky vanilkového cukru, 4 rovné lžičky mleté skořice.

Ostatní: Mouka na vál, rozšlehané vejce na potření a moučkový cukr na posypání.

Postup:

V míse promícháme prosátou hladkou a polohrubou mouku s práškem do pečiva a cukrem, přidáme vejce, na kousky pokrájený tuk a rum. Vařečkou mícháme tak dlouho, až se tekutina vsákne do mouky, potom hmotu vyklopíme na pomoučněný vál a rukama vypracujeme hladké měkké těsto. Vypracované těsto necháme asi půl hodiny v chladnu odpočinout, potom je rozdělíme na čtvrtiny (jsou zhruba po 250 g) a z každé vyválíme obdélníkový plát tak, aby se závin vešel napříč na plech. Střed těsta posypeme dvěma lžícemi opražené zchladlé strouhanky, rozložíme na ni dvě nastrouhaná oloupaná jablka a posypeme je polovinou balíčku vanilkového cukru a lžičkou mleté skořice. Kousek těsta zahneme na obou delších koncích dovnitř, potom přetáhneme přes náplň těsto podélně z jedné strany a na ně položíme těsto z druhé strany. Závin přeneseme na plech vyložený papírem na pečení. Takto zpracujeme i další tři kusy těsta. Záviny potřeme rozšlehaným vejcem, nahoře je propícháme dvouzubou vidličkou a vložíme plech do trouby vyhřáté na 200°C. Pečeme po dobu 20-25 minut dozlatova. Upečené zchladlé záviny pocukrujeme a nakrájíme.

Obměna:

Místo opražené strouhanky můžeme použít opražené strouhané ořechy. Jablka můžeme posypat kořením na jablečný závin, rozinkami a sekanými ořechy.

Zdroj:

Maminčiny recepty – „Šárčin jablečný závin” – upraveno.