Oříšková roláda s mřížkami

Rozpočet:

Hmota na mřížky: 2 vrchovaté lžíce koupené kakaové pomazánky, 2 žloutky, 2 mírně navršené lžíce hladké mouky, 1-2 lžíce mléka nebo rumu.

Těsto na roládu: 6 bílků, špetka soli, 120 g krupicového cukru, 6 žloutků, 120 g hladké mouky, špetka prášku do pečiva.

Náplň: 300 g koupené lískooříškové pomazánky, 150 g strouhaných lískových oříšků, podle chuti rum.

Postup:

Na mřížkovou hmotu ušleháme kakaovou pomazánku se žloutky, po troškách vmícháme mouku a nakonec mléko nebo rum. Pomocí cukrářského sáčku s trubičkou s úzkým otvorem nastříkáme na pečící papír mřížky a puntíky, nebo cokoli jiného dle vlastní fantazie, a papír dáme asi na půl hodiny do mrazničky.

Z bílků a špetky soli ušleháme tuhý sníh, zašleháme do něj krupicový cukr a po jednom žloutky. Potom vmícháme opatrně po částech prosátou mouku s práškem do pečiva. Pečící papír s mřížkami položíme na plech a rozetřeme na něj těsto. Pečeme při 180°C po dobu 12 minut. Horký piškot přetáhneme i s papírem na kuchyňskou mřížku a necháme vychladnout. Mezitím si připravíme náplň. Změklou lískooříškovou pomazánku smícháme s lískovými oříšky a rumem, hmotu rozetřeme na vychladlý piškot, pomocí papíru stočíme roládu a uložíme ji do chladničky. Ztuhlou roládu pak nakrájíme na silnější plátky.

Inspirace:

Alenka Kubínová a Maminčiny recepty

Poznámka:

Mřížky se rozpily a zůstaly z větší části na papíře, ale aspoň vytvořily na piškotu plastický vzorek.