Citronový koláč s ořechy

Rozpočet:

Těsto: 250 g hladké mouky, 1 balíček vanilkového pudinku, špetka soli, 125 g másla, 70 g moučkového cukru, 50 g strouhaných vlašských ořechů, 1 balíček vanilkového cukru, 1 vejce, 1 žloutek, půl lžičky prášku do pečiva, 1 vrchovatá lžička citrónové kůry a šťáva z poloviny citronu.

Náplň: 150 g strouhaných vlašských ořechů, 150 g strouhaných piškotů, 2 žloutky, 2 lžíce rybízové marmelády, půl lžičky skořice, 3 lžíce rumu, šťáva z druhé poloviny citronu, podle chuti moučkový cukr.

Dokončení: Sníh ze 3 bílků, špetka soli, 2 balíčky vanilkového cukru, 2 vrchovaté lžíce strouhaných vlašských ořechů.

Ostatní: Tuk na vymazání a hrubá mouka nebo strouhané ořechy na vysypání koláčové formy, mléko na potření koláče před pečením.

Postup:

Koláčovou formu vymažeme tukem a vysypeme moukou nebo strouhanými ořechy.

Na válu vypracujeme z uvedených surovin měkké těsto, zabalíme je do fólie a uložíme asi na dvě hodiny do chladničky. Mezitím si připravíme náplň. Do kastrolku dáme ořechy, piškoty, marmeládu a skořici, promícháme a na mírném ohni podusíme. Kastrolek odstavíme a do směsi přidáme citronovou šťávu, rum a podle chuti cukr. Necháme vychladnout. Z odleželého těsta oddělíme část o něco větší než polovinu, vyválíme kulatou placku, rádlem ořízneme, přeneseme ji do koláčové formy a vytvarujeme. Rozetřeme náplň, přes ni položíme druhou placku vyválenou ze zbytku těsta, dlaněmi vytlačíme vzduch, placku hustě propícháme vidličkou a potřeme mlékem. Pokud nám zbudou odřezky těsta, můžeme z nich vykrájet různé tvary a koláč jimi ozdobit. Formu s koláčem vložíme do trouby vyhřáté na 160°C a pečeme asi 45 minut dozlatova. Těsně před koncem pečení si připravíme tuhý sníh z bílků, soli a vanilkového cukru, rozetřeme jej na upečený horký koláč, posypeme strouhanými ořechy a dáme do trouby zezlátnout.

Poznámka:

Koláčová forma pochází z dílny hrnčíře mejly-hlíny.