Švestkový koláč se skořicí

Rozpočet:

Těsto: 250 g hladké mouky, 1 vrchovatá lžička prášku do pečiva, 125 g Hery, 125 g moučkového cukru, špetka soli, 1 vejce, 1 rovná lžička mleté skořice.

Náplň: 3 lžíce strouhaných vlašských ořechů, čerstvé vyzrálé švestky (množství podle velikosti).

Máslová drobenka: 80 g másla, 100 g hrubé mouky, 80 g krupicového cukru, 1 rovná lžička skořice a kůra z poloviny citronu.

Ostatní: Tuk na vymazání a hrubá mouka na vysypání koláčové formy a moučkový cukr na posypání upečeného koláče.

Postup:

Koláčovou formu vymažeme tukem a vysypeme hrubou moukou.

Z uvedených surovin vypracujeme na válu měkké těsto, zabalíme je do potravinové fólie a uložíme asi na hodinu do chladničky. Mezitím si připravíme drobenku a švestky. Drobenku vypracujeme na válu z vychlazeného nadrobno nasekaného másla a ostatních surovin. Švestky omyjeme, osušíme, rozpůlíme a vypeckujeme. Z vychlazeného těsta vyválíme kulatou placku, přeneseme ji do připravené koláčové formy, prsty roztlačíme po celém vnitřku a po obvodu vytvarujeme. Spodek těsta posypeme strouhanými ořechy, po celé ploše rozložíme půlky švestek (můžeme použít i ryngle nebo broskve) a hustě je posypeme drobenkou. Pečeme v troubě vyhřáté na 160°C po dobu 40 minut dorůžova. Upečený horký koláč pocukrujeme, necháme ve formě zchladnout a nakrájíme na dílky.

Poznámka:

Koláčová forma pochází z dílny hrnčíře mejly-hlíny.

Zdroj:

Recepty Aleny T – upraveno.