Banánový koláč s ořechy

Rozpočet:

Těsto: 4 vejce, špetka soli, 160 g krupicového cukru, 120 g rozpuštěného zchladlého másla (nebo Hery), 4-5 lžic rumu, 250 g polohrubé mouky, 50 g strouhaných vlašských ořechů, půl balíčku prášku do pečiva, 1 vrchovatá lžíce kakaa a podle potřeby mléko.

Náplň: 2-3 banány, 2 vrchovaté lžíce strouhaných vlašských ořechů.

Ostatní: Tuk na vymazání a strouhané vlašské ořechy na vysypání koláčové formy, 1 vrchovatá lžíce strouhaných vlašských ořechů na posypání koláče před pečením, 16 půlek vlašských ořechů na ozdobení a moučkový cukr na posypání upečeného koláče.

Postup:

Koláčovou formu vymažeme rozpuštěným zchladlým tukem, vysypeme strouhanými ořechy a uložíme ji do chladničky.

Do misky prosejeme mouku, kakao a prášek do pečiva, přidáme strouhané ořechy a promícháme.

Celá vejce ušleháme se solí a krupicovým cukrem do husté pěny a po částech střídavě vmícháme sypkou směs, rum a rozpuštěné zchladlé máslo. V případě potřeby přidáme trochu mléka a umícháme těsto řidší než na lívance. Na dno koláčové formy rozetřeme polovinu těsta, posypeme lžící strouhaných ořechů a hustě poklademe plátky banánů silnými 7-10 mm, které posypeme druhou lžící strouhaných ořechů. Nahoru rozetřeme zbytek těsta, po obvodu je posypeme zbylými strouhanými ořechy a doprostřed naskládáme do kruhu půlky ořechů. Koláč pečeme v troubě vyhřáté na 160°C po dobu 30 minut. Upečený koláč necháme zchladnout ve formě, pak jej pocukrujeme a nakrájíme.