Tvarohový mazanec s ořechy

Rozpočet:

Těsto: 300 g polohrubé mouky, 100 g moučkového cukru, 100 g strouhaných vlašských ořechů, 1 balíček vanilkového cukru, 3 žloutky, půl lžičky mleté skořice, 1 lžička citrónové kůry, 250 g netučného tvarohu, sůl, 100 g Hery, 1 balíček prášku do pečiva, 3 lžíce rumu.

Ostatní: Mouka na vál, rozšlehané vejce na potření, půlky vlašských ořechů na ozdobení a moučkový cukr na posypání upečeného mazance.

Postup:

Na vál prosejeme mouku, s práškem do pečiva a moučkovým cukrem. Přisypeme ořechy se skořicí, uprostřed uděláme důlek, vložíme do něj žloutky a přidáme rum, vanilkový cukr, sůl a citrónovou kůru. Okolo důlku rozložíme plátky Hery a tvarohu. Všechny suroviny zpracujeme nejprve nožem a potom rukama na měkké vláčné těsto. Z těsta utvoříme na pomoučněném válu bochánek, který mírně zploštíme. Bochánek přendáme na plech vyložený papírem na pečení a po obvodu jej několikrát nařízneme nožem. Celý povrch bochánku dvakrát potřeme rozšlehaným vejcem, ozdobíme půlkami ořechů a plech vložíme do trouby vyhřáté na 150°C. Pečeme po dobu asi 50 minut. Před vytažením z trouby zkusíme špejlí, zda je mazanec dobře propečený. Pokud zůstane špejle suchá, plech vyndáme a horký mazanec posypeme moučkovým cukrem.