Švýcarský jablečný koláč

Rozpočet:

200 g hladké mouky, 1/3 balíčku prášku do pečiva, 150 g krupicového cukru, 1 lžíce medu, 50 g másla, 3 vejce, 50 ml mléka, 1 balíček vanilkového cukru, špetka soli, půl lžičky skořice, 1 lžička citrónové kůry.

Několik menších jablek výraznější chuti, 100 g hrubě nasekaných vlašských ořechů, rozpuštěné máslo na vymazání a strouhané ořechy na vysypání koláčové formy a moučkový cukr na posypání upečeného koláče.

Postup:

Koláčovou formu vymažeme máslem, vysypeme strouhanými ořechy a uložíme do chladničky. Jablka oloupeme, rozkrájíme na čtvrtiny a zbavíme jádřinců. Máslo s medem rozpustíme a necháme vychladnout. Mouku smícháme se skořicí a práškem do pečiva.

Oloupaná vykrájená jablka rozložíme po celé ploše koláčové formy, potřeme je směsí másla a medu, posypeme sekanými ořechy a formu opět uložíme do chladničky.

Celá vejce ušleháme s krupicovým a vanilkovým cukrem do husté pěny, vmícháme zbytek másla s medem, dále sůl, mléko a citrónovou kůru. Nakonec po částech prosejeme a zapracujeme mouku se skořicí a práškem do pečiva. Umícháme řidší těsto, které nalijeme na jablka v koláčové formě a stejnoměrně rozetřeme. Koláč pečeme v troubě vyhřáté na 160°C po dobu 30 minut dočervena. Upečený zchladlý koláč pocukrujeme a nakrájíme na dílky.