Mrkváče s ořechovou nádivkou

Rozpočet:

Těsto: 400 g polohrubé mouky, 250 g změklého másla nebo Hery, 200 g jemně nastrouhané mrkve, špetka soli, 1 lžička prášku do pečiva, 1 lžička strouhané citrónové kůry.

Ořechová nádivka: 250 g strouhaných vlašských ořechů, 100 g moučkového cukru, 1 balíček vanilkového cukru, půl lžičky skořice, 200 ml horkého mléka, 1 lžíce rumu a 1 lžíce citrónové šťávy.

Rozšlehané vejce na potření, nadrobno sekané vlašské ořechy na posypání před pečením a moučkový cukr na posypání upečených mrkváčů.

Postup:

Na náplň smícháme ořechy s moučkovým a vanilkovým cukrem a skořicí, směs spaříme horkým mlékem a přidáme rum a citrónovou šťávu. Podle potřeby zahustíme dalšími ořechy nebo zředíme mlékem, či rumem. Umícháme tužší, ale dobře roztíratelnou hmotu a necháme ji vychladnout.

Z uvedených surovin vypracujeme na válu měkké těsto, zabalíme je do fólie a necháme asi hodinu v chladničce odpočinout. Potom z těsta postupně vyválíme čtyři kulaté placky a rádlem nebo nožem každou rozřežeme na osm trojúhelníků. Trojúhelníky potřeme nádivkou (protilehlé růžky zahneme dovnitř) a stočíme tak, aby špice byla vespod závitku. Závitky rozložíme na plech s papírem na pečení, potřeme je rozšlehaným vejcem, posypeme sekanými ořechy a plech vložíme do (horkovzdušné) trouby vyhřáté na 170-180°C. Pečeme po dobu 15-20 minut dozlatova. Upečené horké mrkváče posypeme moučkovým cukrem.