Mandlové řezy z formy

Rozpočet:

5 žloutků, 100 g moučkového cukru, 100 g nastrouhaných oloupaných mandlí, 50 g bílé strouhanky, 5 bílků, špetka soli.

Marcipánový krém: 125 ml mléka, 2 lžíce krupicového cukru, 2 lžíce polohrubé mouky (uvaříme kaši), 125 g másla, 90 g moučkového cukru, 50 g surového marcipánu, 2-3 lžíce mandlového likéru.

Rybízová marmeláda, mandlový likér, čokoládové ruličky (cukrářské zdobení), 50 g strouhaných oloupaných mandlí na potažení a kakaový krém na ozdobení.

Tuk na vymazání a strouhanka na vysypání chlebíčkové formy.

Postup:

Na krém vyšleháme máslo s moučkovým cukrem do pěny a po částech zašleháme zchladlou kaši. Ochutíme mandlovým likérem. Asi 2 lžíce krému odložíme stranou a přimícháme do něj lžičku kakaa. Do zbylého krému vmícháme najemno nastrouhaný marcipán.

Žloutky vyšleháme s moučkovým cukrem do pěny. Mandle promícháme se strouhankou. Z bílků a špetky soli ušleháme tuhý sníh a střídavě s mandlemi a strouhankou přidáváme do žloutkového krému. Těsto rozetřeme do vymazané strouhankou vysypané formy a pečeme je při 160°C po dobu asi 30 minut. Upečený chlebíček vyklopíme na kuchyňskou mřížku a necháme vychladnout. Zchladlý chlebíček dvakrát prořízneme, pláty pokapeme mandlovým likérem, potřeme marmeládou a polovinou krému a složíme na sebe. Celý povrch potřeme krémem, boky potáhneme strouhanými mandlemi a nahoru nastříkáme hvězdičky kakaového krému. Ozdobíme čokoládovými ruličkami, mandlemi posypeme i horní plochu chlebíčku a uložíme jej do chladničky. Po ztuhnutí krému nakrájíme řezy.