Větrníky s jablečnou náplní

Rozpočet:

1 balíček listového těsta.

Náplň: 5 středně velkých jablek, 150 g strouhaných vlašských ořechů, 3 lžíce krupicového cukru, 1 balíček vanilkového cukru, 50 g kandované pomerančové kůry, 1 rovná lžička mleté skořice, 2 lžíce rumu.

Mouka na vál, 100 g rybízové marmelády, půlky vlašských ořechů, rozšlehané vejce na potření, moučkový cukr na posypání.

Postup:

Nejprve si připravíme náplň. Jablka oloupeme, rozčtvrtíme, vykrojíme z nich jádřince a nakrájíme je na menší kousky. Prosypeme je krupicovým a vanilkovým cukrem a chvíli dusíme. Přidáme strouhané ořechy a nadrobno nakrájenou pomerančovou kůru a směs dusíme ještě asi 5 minut. Potom přimícháme mletou skořici a do chladnoucí směsi nakonec přidáme rum. Necháme úplně vystydnout.

Listové těsto rozválíme na sílu 2-3 mm a rádlem z něj vykrájíme čtverce 8×8 cm, které od rohů ke středu kousek nařízneme. Doprostřed každého čtverce dáme asi půl lžičky rybízové marmelády a vrchovatou lžičku náplně. Těsto okolo náplně potřeme rozšlehaným vejcem a složíme tak, aby se cípy těsta uprostřed překrývaly. Povrch větrníků rovněž potřeme rozšlehaným vejcem a nahoru přitiskneme půlku vlašského ořechu. Větrníky rozložíme na plech s papírem na pečení a dáme péci do trouby vyhřáté na 220°C. Po vložení plechu teplotu zmírníme na 200°C a pečeme po dobu přibližně 10 minut dočervena. Upečené horké větrníky poprášíme moučkovým cukrem.