Medové řezy s krémem

Rozpočet:

Těsto: 500 g hladké mouky, 200 g moučkového cukru, 2 lžičky sody, 2 menší vejce, 1 lžíce mléka, 200 g tuku (Hera nebo Stela), 1 lžíce medu, rum na pokapání a rybízová marmeláda na potření.

Ořechový nátěr: 250-300 g nahrubo sekaných ořechů, 80 g krupicového cukru, 3 lžíce medu, 120 g másla – na pánvi rozehřejeme tuk, přidáme cukr, med a ořechy a necháme mírně zkaramelizovat.

Krém: 500 ml mléka, 2 vanilkové pudinky, 250 g másla, 150 g moučkového cukru, rum. Z mléka a pudinku uvaříme hustou kaši a za občasného míchání ji necháme zchladnout. Máslo vyšleháme s cukrem do pěny a po částech zašleháme pudinkovou kaši. Nakonec přidáme podle chuti rum.

Postup:

Rozpustíme tuk a rozšleháme v něm vejce, cukr, med a mléko. Směs nahřejeme, nesmí však vařit, a necháme trochu zchladnout. Na vál prosejeme mouku s jedlou sodou, uprostřed uděláme důlek, vlijeme teplou směs a zaděláme vláčné těsto (pokud je těsto řídké, naválíme víc mouky). Těsto zabalíme do fólie, necháme je v chladnu asi hodinu odpočinout, pak je rozdělíme na třetiny, vyválíme tenké pláty, propícháme je vidličkou a postupně je upečeme na vymazaném plechu (nebo použijeme pečící papír). Na poslední plát rozetřeme vlažnou, předem připravenou, ořechovou hmotu. Pláty těsta pečeme asi 6-7 minut při teplotě 170°C. Plát potřený ořechovou hmotou pečeme o něco déle při nižší teplotě na plechu vyloženém pečícím papírem, aby se nepřilepil. Upečené pláty přendáme na kuchyňskou mřížku, necháme je vychladnout, potom potřeme spodní plát rybízovou marmeládou a polovinou krému, přiklopíme prostřední plát, který pokapeme rumem, nahoru rozetřeme zbylý krém, přiklopíme třetí, ořechový plát, mírně zatížíme a necháme alespoň jeden den v chladničce rozležet. Nakonec nakrájíme libovolné řezy – kosočtverce, trojúhelníky, obdélníky nebo čtverce.