Šlehaná pomerančová bábovka

Rozpočet:

Větší forma: 6 bílků, špetka soli, 6 lžic pomerančové šťávy, 250 g krystalového cukru, 1 balíček vanilkového cukru, 1 lžička pomerančové kůry, 6 žloutků, 200 g polohrubé mouky, 150 g strouhaných oloupaných mandlí, 1 lžíce drobně nasekané kandované pomerančové kůry, 1 balíček prášku do pečiva, 125 g rozpuštěného másla.

Tuk na vymazání a strouhanka na vysypání formy, řidší pomerančová poleva na potření a 1 vrchovatá lžíce strouhaných oloupaných mandlí na posypání upečené bábovky.

Postup:

Svaříme vodu s krupicovým a vanilkovým cukrem, pomerančovou kůrou a šťávou. Ze 6 bílků a špetky soli ušleháme tuhý sníh, do kterého slabým pramínkem přiléváme a zašleháváme horký cukerný rozvar. Dále zašleháme po jednom 6 žloutků, po částech přidáme mouku promíchanou s práškem do pečiva, mandlemi a kandovanou pomerančovou kůrou a nakonec po troškách opatrně vmícháme rozpuštěné zchladlé máslo. Pečeme zvolna ve vymazané strouhankou vysypané formě při 150°C po dobu 50-60 minut. Upečenou bábovku necháme stát několik minut ve formě, pak ji vyklopíme na kuchyňskou mřížku a po vychladnutí potřeme polevou a posypeme strouhanými mandlemi.