Rozpočet:

Těsto: 450 g hladké mouky, 450 g polohrubé mouky, 150 g krupicového cukru, 1 balíček vanilkového cukru, 1 vrchovatá lžička soli, 3 žloutky, 100 g másla, 50 g sádla, 100 g kešu oříšků, asi 650 ml mléka, 1 kostka droždí a 1 vrchovatá lžička citrónové kůry.

Ostatní: Mouka na vál a posypání těsta, rozšlehané vejce na potření a 100 g drcených kešu oříšků na posypání před pečením. Směs moučkového a vanilkového cukru na posypání upečených moučníků.

Postup:

Do mísy kuchyňského robotu prosijeme hladkou a polohrubou mouku, uprostřed uděláme důlek, vlijeme do něj trochu mírně ohřátého mléka, rozdrobíme droždí a necháme vzejít kvásek. Ve zbylém vlažném mléku rozšleháme žloutky, sůl a cukr a tekutinu vlijeme do mísy. Přidáme rozpuštěné teplé máslo a sádlo, strouhané kešu oříšky a citrónovou kůru a vypracujeme měkké těsto. Poprášíme je moukou, přikryjeme utěrkou a necháme vykynout. Vykynuté těsto pak vyklopíme na pomoučněný vál, propracujeme rukama a odkrojíme zhruba dvě třetiny, ze kterých upleteme klasickou vánočku 4:3:2. Položíme ji na plech s papírem na pečení a necháme kynout. Zbylé těsto rozdělíme na pět kousků a z každého vyválíme dlouhý váleček. Ze tří válečků spleteme cop, stočíme ho do věnce a nahoru položíme spletené poslední dva válečky. Věnec přeneseme na plech s pečícím papírem a rovněž necháme vykynout. Nakynutou vánočku i věnec dvakrát potřeme rozšlehaným vejcem a hustě posypeme nahrubo drcenými kešu oříšky. Pečeme po dobu 10 minut v troubě vyhřáté na 180°C, pak teplotu zmírníme na 160°C a ještě asi 30 minut dopékáme. 10 minut před koncem pečení přikryjeme moučníky pečícím papírem. Po upečení a zchladnutí posypeme vánočku i věnec směsí moučkového a vanilkového cukru.

Poznámka:
Vánočka dopadla celkem dobře, ale věnec se mi svezl, zřejmě byl překynutý. Naštěstí se nesrazil, byl nadýchaný a chutný. Vánočku dostali naši mladí.