Rozpočet:

Těsto: 500 g polohrubé mouky, půl lžičky soli, 2 žloutky, 75 g rozpuštěného másla, 50 g krupicového cukru, půl kostky droždí, půl lžičky kypřícího prášku, 350 ml mléka, půl balíčku citronového cukru.

Náplň: 3-4 jablka, 3 lžíce opražené strouhanky, 1 balíček skořicového cukru, hrst strouhaných piškotů, hrst nakrájených vlašských ořechů.

Ostatní: Mouka na vál, máslo na vymazání formy, rozpuštěné máslo na potření před pečením a moučkový cukr na posypání upečené bábovky.

Postup:

Mléko mírně zahřejeme, rozpustíme v něm sůl a oba cukry a rozšleháme žloutky. Do mísy kuchyňského robotu prosejeme mouku s práškem do pečiva, přilijeme trochu vlažného mléka, rozdrobíme do něj droždí a počkáme, až vzejde kvásek. Po vzejití kvásku vlijeme do mísy zbytek mléka, přidáme rozpuštěné teplé máslo a v robotu vypracujeme měkké těsto. Mísu přikryjeme utěrkou a necháme těsto vykynout. Mezitím si připravíme náplň. Strouhanku nasucho opražíme a necháme vychladnout. Jablka oloupeme, zbavíme jádřinců a nahrubo nastrouháme. Piškoty postrouháme a vmícháme do jablek. Vykynuté těsto rukama propracujeme na pomoučněném válu a vyválíme z něj dlouhý obdélníkový plát. Posypeme jej opraženou strouhankou, na ni rozložíme jablka a posypeme je skořicovým cukrem a krájenými ořechy. Stočíme závin a přeneseme jej do vymazané bábovkové formy. Závin potřeme rozpuštěným máslem nahoře, uprostřed i po obvodu a necháme vykynout. Formu se závinem pak vložíme do trouby a pečeme při 180°C pod dobu 45 minut. Asi 10 minut před koncem pečení přikryjeme bábovku pečícím papírem, aby povrch příliš neztmavnul. Upečenou bábovku (zkusíme špejlí) necháme chvíli stát ve formě, pak ji překlopíme na kuchyňskou mřížku, poprášíme moučkovým cukrem a po vychladnutí přeneseme na rovný talíř a nakrájíme.