Rozpočet:

Těsto: 500 g polohrubé mouky, 60 g krupicového cukru, asi 200 ml vlažného mléka, 50 g rozpuštěného másla, 3 žloutky, 1 rovná lžička soli, 30 g droždí.

Náplň: 200 g strouhaných vlašských ořechů, 150 g moučkového cukru, 60 g změklého másla, půl lžičky mleté skořice, 2 vejce, 2 lžíce rumu.

Ostatní: Mouka na vál, 2 lžíce rozpuštěného másla s 1 vrchovatou lžící moučkového cukru a 1-2 lžícemi rumu na potření a moučkový cukr na posypání.

Postup:

Do mísy od kuchyňského robotu prosejeme mouku, přilijeme vlažné mléko s rozšlehanými žloutky, solí a cukrem, dále teplé rozpuštěné máslo, rozdrobíme droždí a necháme vzejít kvásek. V robotu vypracujeme měkké těsto a necháme je vykynout. Mezitím si připravíme náplň. Změklé máslo umícháme s moučkovým cukrem, přidáme vejce, ořechy, skořici a rum a vymícháme polotuhou dobře roztíratelnou hmotu. Vykynuté těsto překlopíme na pomoučněný vál a rozkrájíme je na dílky o váze asi 50 g. Z každého dílku vyválíme podlouhlou placku, potřeme ji připravenou nádivkou, svineme a znovu vyválíme podlouhlou placku. Rozválenou plněnou placku pak uprostřed třikrát nařízneme, zkroutíme a stočíme do věnečku (viz foto 3). Konce věnečků dobře spojíme, aby při pečení držely pohromadě. Věnečky rozložíme na plech s papírem na pečení, necháme ještě chvíli kynout a pak pečeme při 190°C po dobu 15 minut dorůžova. Upečené horké věnečky potřeme rozpuštěným máslem smíchaným s cukrem a rumem a po vychladnutí pocukrujeme.