Rozpočet:

Těsto: 500 g hladké mouky, 500 g polohrubé mouky, 250 g másla, 100 g moučkového cukru, sůl, 1 kostka droždí, 3-4 žloutky, 1 balíček vanilkového cukru, 500-600 ml mléka.

1 balíček (100 g) ovocného chlebíčku.

Ostatní: Mouka na vál, rozšlehané vejce na potření před pečením a směs moučkového a vanilkového cukru na posypání upečené štoly.

Postup:

Z droždí necháme vzejít kvásek. Do mísy od kuchyňského robotu prosejeme obě mouky, promícháme je s moučkovým cukrem, doprostřed uděláme důlek, nalijeme do něj vlažné mléko s rozšlehaným vanilkovým cukrem, solí a žloutky a přidáme kvásek. V robotu vypracujeme tužší těsto a necháme je vykynout. Vykynuté těsto pak vyklopíme na vál, propracujeme rukama a rozdělíme je na třetiny. Do jedné části těsta vpracujeme nakrájený ovocný chlebíček a zbylé dvě odložíme stranou na jiné použití. Z těsta s ovocným chlebíčkem vyválíme obdélníkový plát, třetinu delší strany přehneme do středu a přes ni přeložíme volnou část těsta. Štolu přeneseme na plech vyložený papírem na pečení a necháme nakynout. Potom ji potřeme rozšlehaným vejcem a pečeme v troubě vyhřáté na 180°C po dobu 10 minut, teplotu zmírníme na 150°C a ještě asi 30 minut dopékáme. Ke konci pečení přikryjeme štolu alobalem nebo pečícím papírem, aby povrch příliš neztmavnul. Upečenou horkou štolu posypeme směsí moučkového a vanilkového cukru a po vychladnutí nakrájíme.