Koláče s povidlovo-makovou náplní

Rozpočet:

Těsto: 750 g polohrubé mouky, 1 kostka droždí, 300 ml mléka, 3 žloutky, 125 g másla, 125 g Hery, 1 rovná lžička soli, 100 g krupicového cukru, 1 balíček vanilkového cukru.

Náplň: 1 kelímek (440 g) švestkových povidel, 50 g mletého máku, 2 balíčky vanilkového cukru, půl lžičky mleté skořice, 2-3 lžíce rumu, podle chuti moučkový cukr.

Ostatní: Mouka na vál, rozpuštěné máslo na potření koláčů před pečením, rozpuštěné máslo s rumem na potření a směs moučkového a vanilkového cukru s troškou mleté skořice na posypání upečených koláčů.

Postup:

Do mísy prosejeme polohrubou mouku. Máslo s Herou rozpustíme a necháme trochu zchladnout. Mléko mírně ohřejeme, dáme do něj sůl, oba cukry a žloutky a všechno důkladně rozšleháme.

Tekutinu a rozpuštěný tuk vlijeme do mísy s moukou, rozdrobíme do ní čerstvé droždí a vypracujeme nepříliš tuhé těsto. (Používám kuchyňský robot.) V případě potřeby přidáme trochu mouky, aby těsto nebylo příliš řídké. Vypracované těsto poprášíme moukou, přikryjeme utěrkou a necháme vykynout.

Mezitím si připravíme náplň důkladným promícháním uvedených surovin. Z vykynutého těsta odkrajujeme lžící stejně velké kousky a klademe je na pomoučněný vál. (400 g těsta jsem odložila stranou na velký koláč.) Každý kousek zploštíme a doprostřed položíme kopeček náplně. Utvoříme bochánky, rozložíme je na plech s papírem na pečení a necháme chvíli kynout (než se nám nahřeje trouba). Potom bochánky potřeme rozpuštěným máslem a vložíme plech do trouby vyhřáté na 180°C. Pečeme po dobu 25 minut dočervena. Upečené horké koláče potřeme na plechu rumovým máslem a posypeme silnější vrstvou směsi cukru a skořice. Po zchladnutí přendáme koláče na mísu.