Ostružinový koláč ze zbytků

Rozpočet:

Těsto: 200 g polohrubé mouky, 20 g moučkového cukru, špetka soli, 1 žloutek, 25 g másla, 100 ml mléka, 10 g droždí, půl lžičky citrónové kůry.

Náplň ze zbytků: 2 lžíce švestkových povidel, 2 lžíce tvarohové náplně (viz tvarohové buchty) smíchané s 250 g strouhaného lineckého těsta (z mrazáku), mražené ostružiny.

Máslová drobenka: 70 g másla, 70 g krupicového cukru, 70 g hrubé mouky, 1 vrchovatá lžíce strouhaného cukroví.

Ostatní: Rozpuštěné máslo na potření formy a moučkový cukr na posypání upečeného koláče.

Postup:

Necháme vzejít kvásek. Do mísy prosejeme mouku, přidáme moučkový cukr, žloutek, sůl, citrónovou kůru, rozpuštěné zchladlé máslo, vzešlý kvásek a vlažné mléko a vypracujeme hladké těsto. Mísu přikryjeme utěrkou a těsto necháme na teplém místě vykynout. Mezitím si připravíme všechno ostatní. Na drobenku nastrouháme ztuhlé máslo, přidáme cukr, mouku a strouhané cukroví a rukama nebo vidličkou zpracujeme a rozdrobíme. Vykynuté těsto dokulata rozválíme a přeneseme do máslem vymazané koláčové formy. Těsto roztáhneme rukama přes celou formu, necháme ještě chvíli kynout a potom je po obvodu potřeme rozpuštěným máslem. Na celou plochu rozetřeme povidlí, posypeme je směsí tvarohu a strouhaného lineckého těsta, rovnoměrně rozložíme ostružiny a posypeme drobenkou. Koláč pečeme v troubě vyhřáté na 180°C po dobu 25-30 minut. Upečený zchladlý koláč pocukrujeme a nakrájíme.