Sváteční mazanec s oříšky

Rozpočet:

Těsto: 350 g polohrubé mouky, 30 g másla, 30 g sádla, 50 g moučkového cukru, 200 ml mléka, 1-2 lžíce rumu, 2 žloutky, 20 g droždí, sůl, 1 rovná lžička citrónové kůry, špetka tlučeného hřebíčku, 50 g strouhaných lískových oříšků.

Ostatní: Mouka na vál, rozšlehané vejce na potření, hrst na plátky nakrájených lískových oříšků na posypání před pečením a moučkový cukr s vanilkou na posypání upečeného mazance.

Postup:

Z droždí připravíme kvásek a v hrnku rozpustíme sádlo s máslem. Mléko mírně zahřejeme a rozšleháme v něm žloutky, sůl, moučkový a vanilkový cukr a přisypeme citrónovou kůru. Do mísy prosejeme mouku, přidáme kvásek a rozpuštěné teplé máslo se sádlem a dále postupně přimícháváme vlažnou tekutou směs. Ručně nebo v robotu vypracujeme měkké těsto a necháme je vykynout. Vykynuté těsto vyklopíme na vál, zapracujeme do něj strouhané lískové oříšky, utvoříme bochánek a přeneseme jej na plech vyložený papírem na pečení. Bochánek necháme ještě chvíli kynout a pak jej po obvodu osmkrát nařízneme asi do poloviny šířky. Jednotlivé kousky naříznutého těsta pak otočíme jedním směrem o 180°. Mazanec potřeme rozšlehaným vejcem, posypeme krájenými oříšky a vložíme do vyhřáté trouby. Pečeme při 180°C po dobu asi 20 minut dorůžova, potom žár zmírníme na 150°C a zhruba 25 minut dopékáme. V případě potřeby přikryjeme mazanec papírem na pečení, aby nebyl povrch příliš tmavý. Upečený ještě teplý mazanec posypeme moučkovým cukrem s vanilkou.

Poznámka:

K tomuto provedení mě inspirovala Magdička.