Závin z medového těsta

Rozpočet:

Medové těsto: 1 kg polohrubé mouky, 1 kostka droždí se lžičkou moučkového cukru, 150 g medu, 150 g másla, 2 balíčky vanilkového cukru, 1 rovná lžička soli, 1 vrchovatá lžička citrónové kůry, 1-2 lžíce citrónové šťávy, 5 žloutků, 500-600 ml mléka.

Náplň: 200 g mletého máku, 50 g moučkového cukru, 1 balíček vanilkového cukru, 200 g švestkových povidel, 1 rovná lžička mleté skořice, 2 lžíce rumu.

Ostatní: Mouka na vál, rozpuštěné máslo na potření závinů před pečením a moučkový cukr na posypání upečených závinů.

Postup:

Mléko mírně zahřejeme a rozšleháme v něm žloutky, sůl a vanilkový cukr. Necháme vzejít kvásek, rozpustíme máslo s medem, odstavíme, přidáme citrónovou kůru a šťávu a necháme směs trochu zchladnout. Do mísy prosejeme mouku, přidáme ostatní suroviny (kvásek, mléčnou a medovou směs) a vypracujeme vláčné těsto (ručně nebo v robotu), mísu přikryjeme utěrkou a dáme na teplé místo, aby těsto vykynulo. Mezitím si připravíme náplň smícháním uvedených surovin. Vykynuté těsto vyklopíme na pomoučněný vál a propracujeme je rukama. Těsto, z kterého jsem už předtím oddělila část na muffiny, rozdělíme na třetiny (jednu jsem odložila stranou). Dva kusy těsta postupně rozválíme na obdélníky, každý potřeme polovinou náplně, stočíme, přeneseme na plech s papírem na pečení a několikrát příčně nařízneme. Záviny necháme ještě asi 20 minut kynout, pak je potřeme rozpuštěným máslem a vložíme plech do trouby vyhřáté na 180°C. Pečeme po dobu 35-40 minut dočervena. Upečené záviny necháme zchladnout, pocukrujeme je a nakrájíme.

Poznámka:

Z části medového těsta jsem upekla muffiny a ještě mi kousek zbyl na něco jiného.