Kynutý povidlový koláč

Rozpočet:

Kynuté těsto: 250 g polohrubé mouky, 100 g rozpuštěného másla, 2 žloutky, 1 balíček vanilkového cukru, 30 g moučkového cukru, 1 rovná lžička citrónové kůry, sůl, kvásek z 15 g droždí, asi 100 ml mléka.

Povidlová náplň: 300 g švestkových povidel, 1 balíček vanilkového cukru, podle chuti moučkový cukr, 2-3 lžíce rumu, půl lžičky mleté skořice.

Ostatní: Zbytek těsta z BERÁNKA, tuk na vymazání koláčové formy, moučkový cukr na posypání upečeného koláče.

Postup:

Do mísy prosejeme mouku, mléko nahřejeme, rozpustíme v něm moučkový a vanilkový cukr a rozšleháme žloutky. Z droždí, lžičky moučkového cukru, trošky vlažného mléka a mouky připravíme kvásek. Máslo rozpustíme a necháme trochu zchladnout. Mléko a máslo vlijeme do mísy, přidáme kvásek z droždí, citrónovou kůru a sůl a vypracujeme tužší těsto, které necháme vykynout. Mezitím si připravíme náplň smícháním uvedených surovin. Vykynuté těsto propracujeme na válu, vyválíme z něj kulatou placku a vložíme ji do vymazané koláčové formy. Okraj těsta po obvodu povytáhneme a po celé ploše rozetřeme povidlovou náplň, kterou rovnoměrně pokryjeme tvarohovým těstem. Koláč pečeme v troubě vyhřáté na 160°C po dobu asi 30 minut dočervena. Upečený koláč necháme vychladnout ve formě, pak jej přendáme na velký talíř a posypeme moučkovým cukrem, třeba přes nějakou šablonu.