Barevná marcipánová štola

Rozpočet:

450 g polohrubé mouky, 100 g másla, 75 g moučkového cukru, 125 ml mléka, 1 vejce, 20 g droždí, sůl, 1 lžička citrónové kůry, špetka tlučeného hřebíčku, 150 g strouhaného barevného marcipánu.

Rozšlehané vejce na potření před pečením, kousek rozpuštěného másla se lžící rumu na potření a moučkový cukr na posypání upečené štoly.

Postup:

Z droždí necháme vzejít kvásek. Do mísy prosejeme mouku, promícháme ji se solí, cukrem a citrónovou kůrou, doprostřed uděláme důlek, vložíme do něj vejce, přidáme kvásek, rozpuštěné vlažné máslo a postupně přimícháváme vlažné mléko. Vypracujeme tužší těsto a necháme je vykynout. Vykynuté těsto vyklopíme na vál a rukama do něj vpracujeme nastrouhaný marcipán. Z těsta pak vyválíme delší obdélníkový plát, jeho kratší strany přehneme do středu a takto složený plát ještě přeložíme napůl. Štolu přeneseme na plech vyložený papírem na pečení a necháme ještě chvíli kynout. Potom ji potřeme rozšlehaným vejcem a pečeme ji v troubě vyhřáté na 180°C asi 10 minut, potom teplotu zmírníme na 150°C a ještě nejméně 30 minut dopékáme. Ke konci přikryjeme štolu alobalem, aby povrch příliš neztmavnul. Upečenou horkou štolu potřeme rozpuštěným máslem s rumem a hodně ji posypeme moučkovým cukrem.