Kynutý ořechový věnec

Rozpočet:

Těsto: 400 g polohrubé mouky, 80 g moučkového cukru, sůl, půl balíčku vanilkového cukru, 1 lžička citrónové kůry, kvásek z 20 g droždí, 1 vejce, 1 žloutek, 100 g rozpuštěného másla, 200 ml mléka.

Ořechová nádivka: 250 g strouhaných vlašských ořechů, 100 g moučkového cukru, půl balíčku vanilkového cukru, půl lžičky mleté skořice, 100 ml mléka, 1 lžíce citrónové šťáva, 2 lžíce rumu.

Ostatní: Rozšlehané vejce na potření, půlky vlašských ořechů na ozdobení a moučkový cukr na posypání upečeného věnce.

Postup:

Do mísy prosejeme mouku, přidáme vlažné mléko s rozšlehaným vejcem a žloutkem, dále rozpuštěné vlažné máslo, moučkový i vanilkový cukr, sůl, citrónovou kůru a kvásek. Vypracujeme vláčné těsto a necháme je vykynout.

Mezitím si připravíme nádivku. Strouhané vlašské ořechy dáme do kastrolku, přisypeme moučkový a vanilkový cukr a skořici a vlijeme mléko. Všechno dobře promícháme a za občasného míchání podusíme. Kastrolek odstavíme a do směsi přidáme citrónovou šťávu a rum. Za občasného promíchání necháme vychladnout.

Vykynuté těsto vyklopíme na vál, znovu propracujeme a vyválíme delší obdélníkovou placku. Na celou plochu pak rozetřeme připravenou nádivku, svineme roládu a stočíme ji do věnce. Necháme ještě chvíli kynout, pak věnec potřeme rozšlehaným vejcem, po vnitřním i vnějším obvodu nastříháme nůžkami a ozdobíme vlašskými ořechy. Pečeme na plechu s pečícím papírem při 180°C asi 10 minut dorůžova, zmírníme teplotu na 150°C a dopékáme dalších 25-30 minut. Ke konci pečení přikryjeme věnec alobalem, aby nebyl příliš tmavý. Upečený věnec přetáhneme i s papírem na kuchyňskou mřížku, posypeme moučkovým cukrem, necháme dobře vychladnout a nakrájíme.