Medový závin s perníkem

Rozpočet:

100 g hladké mouky, 100 g polohrubé mouky, 15 g droždí, 1 lžička moučkového cukru, půl balíčku vanilkového cukru, 2 žloutky, 75 g rozpuštěného zchladlého másla, 2 lžíce tekutého medu, 150 ml mléka, sůl, 1 lžička citrónové kůry.

Perníková náplň: 200 g strouhaných perníčků, 100 g mletého sušeného ovoce, půl lžičky skořice, 1 vejce, 1 balíček vanilkového cukru, podle chuti rum, 4 lžíce jahodové marmelády.

Rozšlehané vejce na potření před pečením, asi 15 půlek vlašských ořechů na ozdobení a moučkový cukr na posypání upečeného závinu.

Postup:

Do mísy prosejeme mouku, uprostřed uděláme důlek a vlijeme do něj droždí rozmíchané se lžičkou cukru, moukou a vlažným mlékem. Necháme droždí vzejít, pak přidáme žloutky rozšlehané ve vlažném mléku s vanilkovým cukrem, dále sůl, máslo s medem a citrónovou kůru. Vypracujeme vláčné těsto, poprášíme je moukou, přikryjeme utěrkou a necháme vykynout. Mezitím si připravíme náplň smícháním všech uvedených surovin, přičemž marmelády dáme jen polovinu. Vykynuté těsto propracujeme na válu a vyválíme z něj obdélníkový plát, který po délce do poloviny potřeme perníkovou náplní. Přes náplň přehneme prázdné těsto, vytlačíme vzduch, znovu vyválíme obdélníkovou placku a potřeme ji zbylou marmeládou. Stočíme závin, přeneseme jej na plech s papírem na pečení a necháme vykynout. Potom závin potřeme rozšlehaným vejcem, ozdobíme půlkami ořechů a vložíme plech do trouby vyhřáté na 170°C. Pečeme po dobu 30-40 minut dočervena. Upečený zchladlý závin pocukrujeme a nakrájíme na silnější plátky.

Poznámka:

Vloudila se chybička. Ke konci pečení se závin nahoře roztrhnul, ale na chuti mu to neubralo.