Tvarohový závin se švestkami

Rozpočet:

450 g polohrubé mouky, 125 g rozpuštěného másla, 2 žloutky, 100 g moučkového cukru, sůl, kvásek z 20 g droždí, 150-200 ml mléka.

Tvarohová nádivka: 250 g měkkého tvarohu, 2 žloutky, 50 g moučkového cukru, 1 balíček vanilkového cukru, citrónová kůra, sníh ze 2 bílků.

Několik vyzrálých čerstvých švestek, rozšlehané vejce na potření a moučkový cukr na posypání.

Postup:

Do mísy prosejeme mouku, uprostřed uděláme důlek a vlijeme do něj droždí rozmíchané se lžičkou cukru, troškou mouky a vlažného mléka. Necháme droždí vzejít, pak přidáme žloutky rozšlehané s moučkovým cukrem ve vlažném mléku, sůl a rozpuštěné vlažné máslo. Vypracujeme těsto, poprášíme je moukou, přikryjeme utěrkou a necháme vykynout.

Mezitím si připravíme tvarohovou nádivku. Žloutky ušleháme s moučkovým a vanilkovým cukrem, vmícháme tvaroh a citrónovou kůru a nakonec tuhý sníh z bílků.

Vykynuté těsto vyklopíme na vál, znovu propracujeme, rozdělíme na poloviny a rozválíme na obdélníkové placky. Každou placku potřeme polovinou tvarohové nádivky a po celé ploše rozložíme čtvrtky nebo půlky (podle velikosti ovoce) vypeckovaných švestek. Švestky rozložíme tak, aby byly po délce těsně vedle sebe a na šířku kousek od sebe. Stočíme záviny, přeneseme je na plech s papírem na pečení, necháme ještě chvíli kynout, pak je potřeme rozšlehaným vejcem a vložíme plech do trouby vyhřáté na 180°C. Při této teplotě pečeme záviny asi 15 minut dorůžova, potom teplotu zmírníme na 150-160°C a 15 minut dopékáme. Teplé záviny posypeme moučkovým cukrem, necháme vychladnout a nakrájíme.