Makový koláč se švestkami

Rozpočet:

200 g polohrubé mouky, 40 g moučkového cukru, sůl, citrónová kůra z poloviny citronu, 2 žloutky, kvásek z 15 g droždí, asi 100 ml mléka, 5 lžic rostlinného oleje. Máslo na vymazání koláčové formy a potření těsta.

Maková náplň z polotovaru připravená podle návodu z poloviny obsahu balíčku a několik vyzrálých větších švestek.

Máslová drobenka: 70 g rozpuštěného zchladlého másla, 70 g krupicového cukru, 70 g polohrubé mouky, kůra z druhé poloviny citronu.

Moučkový cukr na posypání upečeného koláče.

Postup:

Do mísy prosejeme mouku, uprostřed uděláme důlek a vlijeme do něj droždí rozmíchané se lžičkou cukru, moukou a vlažným mlékem. Necháme droždí vzejít, pak přidáme žloutky rozšlehané ve vlažném mléku s moučkovým cukrem, dále sůl, olej a citrónovou kůru. Vypracujeme vláčné těsto, poprášíme je moukou, přikryjeme utěrkou a necháme vykynout. Mezitím si připravíme drobenku. Rozpuštěné zchladlé máslo dobře promícháme s ostatními surovinami a směs uložíme do chladničky. Švestky vypeckujeme a nakrájíme na čtvrtky. Vykynuté těsto ještě znovu propracujeme, přendáme do koláčové formy a roztáhneme je po celé ploše. Na těsto rozetřeme makovou náplň, na ni do kruhu rozložíme připravené švestky a přečnívající těsto potřeme po obvodu rozpuštěným máslem. Vychlazenou drobenkovou hmotu nastrouháme nebo rozdrobíme a posypeme jí celý povrch koláče. Formu s koláčem vložíme do trouby vyhřáté na 180°C a pečeme po dobu 20 minut, potom teplotu zmírníme na 150°C a 10 minut dopékáme. Koláč necháme ve formě vychladnout, posypeme ho moučkovým cukrem a nakrájíme.