Ovocný koláč s tvarohem

Rozpočet:

Dva koláče: 120 g másla, 3 žloutky, vanilkový cukr, 70 g moučkového cukru, citrónová kůra, rovná lžička soli, 500 g hrubé mouky, 20 g droždí, 250 ml mléka.

Tvarohová náplň: 500 g měkkého tvarohu, 2 žloutky, 100 g moučkového cukru, 1 balíček vanilkového cukru, citrónová kůra, sníh ze 2 bílků, 1 lžíce rumu.

Meruňky, angrešt, rybíz, sušené třešně, hrst mandlových třísek, 1 lžíce krupicového cukru, rozpuštěné máslo na vymazání forem a potření koláčů, moučkový cukr na posypání.

Postup:

V míse umícháme změklé máslo s moučkovým a vanilkovým cukrem, žloutky, solí a citrónovou kůrou. Přidáme kvásek z droždí, mouku a vlažné mléko a vypracujeme nepříliš tuhé těsto, které necháme vykynout. Mezitím si připravíme nádivku. Žloutky umícháme s moučkovým a vanilkovým cukrem, přidáme tvaroh, citrónovou kůru a rum a nakonec tuhý sníh z bílků. Vykynuté těsto rozdělíme do dvou vymazaných koláčových forem, na celou plochu rozetřeme tvarohovou nádivku a necháme ještě chvíli kynout. Připravíme si ovoce. Meruňky nakrojíme, vyndáme z nich pecky a nakrájíme je na silnější plátky (podkovy). Angrešt podélně rozpůlíme. Po obvodu koláčové formy klademe těsně vedle sebe meruňky, přizdobíme je sušenými třešněmi, blíž ke středu rozložíme angrešt a doprostřed rybíz. Celý koláč potřeme rozpuštěným máslem. Angrešt a rybíz posypeme krupicovým cukrem a na rybíz dáme mandlové třísky. Koláče pečeme asi 10 minut při 180°C, pak teplotu zmírníme na 150°C a pečeme ještě 20-25 minut dočervena. Upečené zchladlé koláče posypeme moučkovým cukrem.