vrstveny_kolac_1

Rozpočet:

Těsto: 500 g polohrubé mouky, 250 ml mléka, kvásek z 20 g droždí, 2 žloutky, 70 g moučkového cukru, sůl, vanilkový cukr, citrónová kůra, 120 g rozpuštěného másla.

Maková, ořechová a tvarohová nádivka, meruňková marmeláda, 4-5 čerstvých nebo mražených meruněk, máslová drobenka, rozšlehané vejce na potření a moučkový cukr na posypání.

Postup:

Do mísy prosejeme mouku a moučkový cukr, přidáme sůl a citrónovou kůru. Uděláme důlek a nalijeme do něj droždí rozmíchané s troškou cukru, mouky a vlažného mléka. V hrnku rozšleháme žloutky s mlékem a vanilkovým cukrem. Jakmile vzejde kvásek, přilijeme do mísy žloutky s mlékem a rozpuštěné zchladlé máslo. Vypracujeme vláčné těsto, které necháme vykynout. Po vykynutí vyklopíme těsto na vál, znovu prohněteme a rozdělíme na čtvrtiny. Z každého dílu vyválíme kulatou placku a potřeme ji jednou z připravených nádivek. Jednotlivé placky pak klademe (vrstvíme) na sebe na plech vyložený papírem na pečení. Poslední placku potřeme meruňkovou marmeládou, po obvodu naskládáme silnější plátky meruněk a povrch posypeme máslovou drobenkou. Bok koláče potřeme rozšlehaným vejcem, necháme ještě chvíli kynout a vložíme do trouby vyhřáté na 180°C. Jakmile těsto zrůžoví, zmírníme teplotu na 150°C a koláč dopečeme.