Zdobený kruhový koláč

Rozpočet:

150 g polohrubé mouky, kvásek z 10 g droždí, 25 g moučkového cukru, 1 žloutek, 40 g změklého másla nebo Hery, 100 ml vlažného mléka, sůl, půl lžičky citrónové kůry.

Maková, tvarohová a ořechová náplň, dále 1 lžíce rybízové marmelády, 1 větší hruška, hrst oloupaných mandlí a několik sušených brusinek.

Mouka na vál, 3 lžíce máslové drobenky, rozpuštěné máslo na potření koláče, moučkový cukr.

Postup:

Z uvedených surovin vypracujeme na válu polotuhé těsto, přikryjeme je utěrkou a necháme vykynout. Z vykynutého těsta pak vyválíme větší kulatou placku, přeneseme ji na plech s papírem na pečení a po obvodu, asi 10 mm od kraje, na ni postupně rozetřeme náplně, nejdříve makovou, potom tvarohovou a nakonec ořechovou. Na střed dáme rybízovou marmeládu. Hrušku oloupeme, rozkrojíme na osminky, vykrojíme jádřinec a jednotlivé dílky rozložíme na koláč. Ozdobíme mandlemi a brusinkami. Nakonec potřeme volné těsto po obvodu rozpuštěným máslem a posypeme drobenkou. Plech s koláčem vložíme do trouby vyhřáté na 180°C, teplotu ihned zmírníme na 150-160°C a pečeme po dobu 30-35 minut. Upečený koláč přetáhneme i s papírem na kuchyňskou mřížku a necháme vychladnout. Před podáváním můžeme pocukrovat.