Bulky s jahodovým džemem

Rozpočet:

500 g hladké mouky, 30 g droždí, 100 g másla, 50 g krupicového cukru, 1 balíček vanilkového cukru, 1 lžička citrónové kůry, 250 ml mléka, 2-3 lžíce rumu, půl lžičky soli, 2 vejce.

Jahodový džem, rozpuštěné máslo na potření a směs moučkového a vanilkového cukru na posypání. Větší papírové košíčky na pečení.

Postup:

Mléko zahřejeme na 37°C, rozdrobíme do něj droždí, přidáme krupicový a vanilkový cukr a všechno necháme rozpustit. Rozpustíme i máslo. Do mísy prosejeme mouku, přidáme sůl, citrónovou kůru a vejce, přilijeme mléčnou směs a teplé máslo a nakonec přidáme rum. Vypracujeme vláčné těsto (ručně nebo elektrickým hnětačem), mísu přikryjeme utěrkou a dáme na teplé místo, aby těsto vykynulo. Vykynuté těsto vyklopíme na pomoučněný vál a ještě je propracujeme rukama. Potom těsto rozválíme na tloušťku 5 mm a vykrájíme kolečka o průměru 10 cm. Na střed každého kolečka dáme lžičku džemu, obvod těsta spojíme a stlačíme k sobě a vzniklé bulky položíme do papírových košíčků spojem dolů. Košíčky rozložíme na plech, přikryjeme utěrkou a necháme asi 20 minut kynout. Potom bulky potřeme rozpuštěným máslem a plech vložíme do trouby vyhřáté na 200°C. Bulky pečeme po dobu 10-12 minut dočervena. Upečené horké bulky potřeme znovu rozpuštěným máslem a posypeme směsí moučkového a vanilkového cukru.

Zdroj:

Sbírka karet „Radost z pečení” – značně upraveno.