Bábovka z plněných buchtiček

Rozpočet:

600 g polohrubé mouky, půl lžičky soli, 100 g rozpuštěného másla nebo Hery, 150 g krupicového cukru, 1 kostka droždí rozmíchaná s troškou moučkového cukru, vlažného mléka a mouky, 1 lžička citrónové kůry, 250 ml mléka, 1 vejce

Libovolné náplně, mouka na vál, tuk na vymazání a mandlové lupínky na vysypání formy, rozšlehané vejce s mlékem na potření před pečením a moučkový cukr na posypání upečené bábovky.

Postup:

Nejdříve si připravíme náplně – makovou, ořechovou, tvarohovou, dále povidlí, různé marmelády, popř. i pudink, … apod.

Mléko mírně zahřejeme, rozpustíme v něm sůl a cukr a rozšleháme vajíčko. Do mísy prosejeme mouku, uprostřed uděláme důlek, dáme do něj rozmíchané droždí a necháme vzejít kvásek. Po vzejití kvásku vlijeme do mísy vlažné mléko s ostatními surovinami, přidáme rozpuštěné teplé máslo nebo Heru a citrónovou kůru a vypracujeme měkké těsto. Mísu přikryjeme utěrkou a necháme těsto vykynout. Vykynuté těsto ještě propracujeme na válu, potom je rozdělíme na několik částí (podle počtu náplní) a vyválíme z nich postupně válečky, ze kterých nožem odkrajujeme kousky těsta. Každý kousek ještě zploštíme a zabalíme do něj náplň. Takto připravené buchtičky vkládáme do formy. Na dno položíme buchtičky spojem nahoru a dále už je klademe spojem dolů. Necháme ještě chvíli kynout a potom vložíme bábovku do trouby vyhřáté na 160°C. Pečeme po dobu 60-70 minut dočervena. Upečenou bábovku necháme chvíli stát ve formě, pak ji překlopíme na kuchyňskou mřížku, poprášíme moučkovým cukrem a necháme vychladnout.