Rozpočet:

Korpus: 12 žloutků, 240 g krupicového cukru, 240 g lískových oříšků, 60 g piškotů, 100 g čokolády na vaření, 60 g hladké mouky, 1 balíček prášku do pečiva, 12 bílků, špetka soli, 1 balíček vanilkového cukru, 120 g rozpuštěného másla.

Nastavovaný máslový krém: 250 g másla, 125 g moučkového cukru, kaše z 250 ml mléka, 2 rovných lžic krupicového cukru a 2 vrchovatých lžic polohrubé mouky, podle chuti rum a 150 g drcených lískových oříšků.

Poleva: 100 g hořké čokolády (70%) a 100 g čokolády na vaření, asi 100 ml 31%ní smetany ke šlehání.

Ostatní: Máslo na vymazání a strouhanka na vysypání dortové formy, rum na postříkání korpusu, jahodová marmeláda, drcené lískové oříšky a drcená čokoláda na obalení boku, celé lískové oříšky na ozdobení.

Postup:

Dortovou formu důkladně vymažeme rozpuštěným zchladlým máslem, vysypeme strouhankou a uložíme do chladničky. Na krém uvaříme mléčnou kaši, přikryjeme ji potravinovou fólií a necháme vychladnout. Hladkou mouku promícháme s prosátými drcenými oříšky, čokoládou, piškoty a práškem do pečiva.

Žloutky vyšleháme s krupicovým cukrem do husté pěny. Z bílků a špetky soli ušleháme tuhý sníh, zašleháme do něj vanilkový cukr a spolu se sypkou směsí a rozpuštěným zchladlým máslem po částech zamícháme do žloutkové hmoty. Řidší těsto vlijeme do připravené formy, urovnáme povrch a pečeme při 160°C po dobu 50-60 minut.

Na krém ušleháme změklé máslo s moučkovým cukrem do pěny, po částech zašleháme zchladlou kaši a přidáme podle chuti rum. Asi čtvrtinu krému dáme stranou na ozdobení a do větší části vmícháme prosáté drcené oříšky. Zchladlý korpus dvakrát prořízneme, střední a horní díl postříkáme rumem, spodní a střední díl potřeme marmeládou a dvěma třetinami oříškového krému. Sestavíme korpus, zatížíme jej, odstraníme případný vytlačený krém a uložíme korpus do chladničky. Asi po dvou hodinách potřeme bok korpusu zbytkem oříškového krému a potáhneme hrubší směsí lískových oříšků smíchaných s čokoládou. Korpus opět uložíme do chladničky a připravíme polevu. Necháme nad párou rozpustit obě čokolády, odstavíme, vmícháme smetanu a ihned naneseme polevu na vršek vychlazeného korpusu (povrch můžeme jen uhladit nebo upravit jinak). Po ztuhnutí polevy dort ozdobíme odloženým čistým krémem a lískovými oříšky.