Rozpočet:

Korpus: 15 žloutků, 300 g moučkového cukru, 3 vrchovaté lžíce rybízové marmelády, 300 g strouhaných vlašských ořechů, 150 g strouhaných piškotů, 75 g hladké mouky, půl balíčku prášku do pečiva, 15 bílků, špetka soli, 2 balíčky vanilkového cukru, 150 g rozpuštěného másla.

Krém: 400 g másla, 600 g koupené lískooříškové pomazánky, 1 lžíce moučkového cukru, 200 g strouhaných vlašských ořechů, podle chuti rum.

Poleva: 300 g hořké čokolády, 1 kelímek zakysané smetany (15%).

Ostatní: Máslo na vymazání a strouhané ořechy na vysypání dortové formy „roh hojnosti“, rum na postříkání korpusu, kousek rozpuštěné hořké čokolády, 100 g strouhaných vlašských ořechů na potažení boků dortu, 100 g fondánu, troška moučkového cukru a lžička kakaa.

Postup:

Dortovou formu vymažeme máslem, vysypeme strouhanými ořechy a uložíme do chladničky.

Máslo rozpustíme a necháme zchladnout. Žloutky ušleháme s moučkovým cukrem do husté světlé pěny a zašleháme marmeládu. Strouhané ořechy promícháme s prosátou moukou, strouhanými piškoty a práškem do pečiva. Z bílků a špetky soli ušleháme tuhý sníh a zašleháme do něj vanilkový cukr. Do žloutkové pěny pak střídavě přidáváme sypkou směs, sníh z bílků a rozpuštěné zchladlé máslo. Polotekuté těsto vlijeme do připravené dortové formy, urovnáme povrch a pečeme při 160°C po dobu 60 minut. Upečený korpus necháme asi 10 minut stát ve formě, pak jej překlopíme na kuchyňskou mřížku a necháme zchladnout.

Na krém vyšleháme změklé máslo s moučkovým cukrem, po lžících zašleháme lískooříškovou pomazánku, přidáme rum a trochu krému dáme stranou na zdobení. Do větší části vmícháme vlašské ořechy a můžeme přidat ještě rum podle chuti. Vychladlý korpus dvakrát prořízneme, postříkáme rumem, promažeme krémem a sestavíme. Celý povrch dortu potřeme ořechovým krémem a boky potáhneme strouhanými ořechy. Potom dort uložíme nejméně na hodinu do chladničky a připravíme si polevu. Hořkou čokoládu rozpustíme nad párou, odstavíme a vmícháme zakysanou smetanu. Vlažnou polevou potřeme horní část dortu a po ztuhnutí nastříkáme po obvodu ozdobnou špičkou odložený čistý krém. Opět necháme v chladničce ztuhnout a mezitím si vyrobíme ozdoby a čísla z fondánu, do kterého vpracujeme kakao a moučkový cukr. Na polevu ještě můžeme pomocí cukrářského sáčku se zatavenou tryskou nastříkat spirálky a zdobení dokončíme fondánovými květy a lístky.