Rozpočet:

Korpus: 4 žloutky, 160 g krupicového cukru, 1 vrchovatá lžíce rybízové nebo jahodové marmelády, 160 g hladké mouky, půl lžičky prášku do pečiva, 4 bílky, špetka soli, 1 balíček vanilkového cukru, 4 lžíce oleje.

Krém: 1 kelímek 33% smetany ke šlehání (210 g), 1-2 balíčky ztužovače, 3-4 balíčky vanilkového cukru, 200 g lučiny (bez příchuti), 150 g bílého krémového jogurtu, 1 kelímek 15% zakysané smetany (190 g).

Ostatní: Máslo na vymazání a strouhanka na vysypání dortové formy, 2 lžíce jahodové marmelády, asi 1 kg větších čerstvých jahod (dovnitř i na ozdobení), 300 g 33% smetany ke šlehání, 1 balíček ztužovače, 1-2 balíčky vanilkového cukru, rum a dětské piškoty.

Postup:

Na dno dortové formy zavřeme pečící papír, formu vymažeme máslem, vysypeme strouhankou a uložíme do chladničky.

Žloutky a krupicový cukr vyšleháme do pěny a zašleháme marmeládu. Mouku promícháme s práškem do pečiva a z bílků a špetky soli ušleháme pevný sníh, do kterého zašleháme vanilkový cukr. Do žloutkové pěny pak po částech přidáváme prosátou mouku s práškem do pečiva, sníh z bílků a olej. Umícháme hustší těsto, vyklopíme je do připravené formy, urovnáme povrch a pečeme při 170°C po dobu 30-35 minut. Upečený korpus překlopíme na kuchyňskou mřížku a necháme vychladnout.

Jahody omyjeme, osušíme a ty, co přijdou dovnitř dortu, zbavíme lístků.

Na krém ušleháme smetanu se ztužovačem a vanilkovými cukry a postupně zašleháme lučinu, jogurt a zakysanou smetanu. Ušleháme hustou hmotu. Zchladlý korpus zavřeme znovu do dortové formy (fólii dávat nemusíme), postříkáme rumem a potřeme jahodovou marmeládou. Na ni rozetřeme polovinu krému a hustě vedle sebe do něj vmáčkneme celé jahody (bez lístků). Nahoru pak rozetřeme zbytek krému tak, aby se dostal i do mezer mezi jahodami. Formu s korpusem uložíme přes noc do chladničky. Druhý den ušleháme smetanu se ztužovačem a vanilkovým cukrem, dort vyjmeme z formy, celý povrch potřeme částí šlehačky, a dole po obvodu přilepíme piškoty. Dort potom libovolně ozdobíme šlehačkou a jahodami, na kterých zůstaly lístky.

Poznámka:

Dort podáváme vychlazený a před konzumací odstraníme z jahod lístky.

Upozornění:

Jahodová koruna je extra kalorická bomba, na zdolání doporučuji co nejvíc konzumentů.